Horské přechody a treking

Treky na Novém Zélandu

Nový Zéland je pro trempy pravým rájem - nádherná krajina, udržované stezky, dokonale fungující systém sítě chat na přespání. Pořádná túra trvá několik dnů, kdy si musíte nést vše s sebou - oblečení, spacák, vařič, někdy i stan a hlavně velké zásoby jídla. Nicméně existují i jednodenní túry, které jsou neméně krásné a zpestří Váš pobyt.

Horské přechody a treky na Novém Zélandu
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Vysokohorská turistika na Novém Zélandu

Túry na Novém Zélandu jsou jednou z nejkrásnějších aktivit.
Stezky jsou spravovány organizací Department of Conservation (DOC) - něco jako Ministerstvo životního prostředí u nás.
Síť stezek je na Novém Zélandu opravdu rozsáhlá a i díky bujnosti flóry, vodních živlů a eroze je obtížné a nákladné je udržovat. Zvláště v oblastech deštných pralesů se neudržované stezky brzy stávají neprůchodnými.

DOC se stará nejen o průchodnost stezek, ale současně spravuje chaty a zaměstnává jejich správce a rangery.
Bez nich by treking na Novém Zélandu nebyl na celosvětově nejvyšší úrovni, na které je.

NÁŠ TIP

Nový Zéland má 9 Great Walks. Mezi nejkrásnější patří Routeburn Track, Kepler Track a Heaphy Track a Milford Track. Lístky na chaty na tyto treky se musí předem zamluvit. Hlavní sezóna bývá vyprodaná i půl roku dopředu! Milford Track bývá vyprodaný až na rok dopředu, jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších túr na světě!

Jednodenní túra Tongariro Crossing

Tongariro Crossing je označovaná za nejkrásnější jednodenní túru na celém Novém Zélandu. Vydejte se na trek sopečnou krajinou, přes horské prameny, lávové řeky a barevná jezera.
I přesto, že se jedná o jednodenní přechod, buďte připraveni na jakékoli počasí. Více o Tongariro Crossing ZDE.

Vybavení s sebou?

Pořádné vybavení na túry je základ.
Hlavně pevné nepromokavé pohorky (často musí zvládat brodění potoky a mokrou blátivou cestu), lehké prodyšné oblečení, současně nepromokavou budnu nebo plášťenku. Džíny a bavlněná trička jsou absolutně nevhodná.

Důležitou částí výbavy jsou nepromokavé návleky na lýtka. V případě dlouhých, několikadenních túr je také třeba mít malý přenosný vařič, čelovku, mapu treku a dostatek vody a jídla, které si nesete s sebou.

Mapa, navigace

V každé informační kanceláři DOC koupíte malou brožurku k místní túře, kterou chcete jít.
V ní je popis cesty, informace o historii území, fauně a flóře. Najdete také malý plánek - mapu cesty, ta většinou postačí.
Do některých vzdálených míst je ale lepší si pořídit topografickou mapu; občas se dá zapůjčit v kanceláři DOC.

Horské chaty na Novém Zélandu

Tyto chaty, tzv. "Huts", jsou rozesety po lesích a horách. Nejvíc jich naleznete na Jižním ostrově. V turistických mapách jsou vyznačené příslušným symbolem.

Chaty jsou určeny k bezpečnému přenocování na cestě. Vybavení je jednoduché: palandy, často kamna na dřevo, voda je buď dešťová nebo z blízkého potoka. Chaty jsou většinou ponechány bez kontroly. Každý nocležník by si měl předem zakoupit lístek opravňující k přespání a to z důvodu četnosti návštěvníků.

Chaty jsou děleny do čtyř skupin:

  • kategorie 1 - Great Walks. Tyto chaty jsou vybavené palandami, matracemi, studenou vodou, dřezy a umyvadly pro mytí nádobí i osobní hygienu, topením spolu se zásobou paliva. Mohou mít i plynové sporáky a v sezóně v nich bydlí správce. Cena za nocleh je u každého treku jiná, většinou od 30 NZ$/noc výše
  • Kategorie 2 - Intermediate. Vybavené palandami, matracemi, vodou, topením, umyvadly pro osobní hygienu. Mohou mít kamna a palivo, někde i správce. Cena za nocleh 20 NZ$.
  • Kategorie 3 - Basic. Vybavené palandy s matracemi, vodou, většinou kamna. Cena za nocleh cca 10 NZ$.
  • Kategorie 4 - Shelters and Bivouacs. Očekávejte jen střechu nad hlavou, palandy. Případné další vybavení se různí chatu od chaty. Nocleh zdarma.