Počasí Nový Zéland

Počasí na Novém Zélandu

Stejně jako v České republice, i na Novém Zélandu se vyskytují všechna čtyři roční období. Nicméně oproti naší zemí je zde počasí značně proměnlivé. Na vině je zde ostrovní charakteristika oblasti, kdy severní část Severního ostrova spadá do subtropického pásu a naopak na Jižním ostrově, zejména v oblasti Národního parku Fiordland, často prší a je podstatně chladněji.

Místní často praví, že i během jednoho dne můžete na Jižním ostrově zažít všechna roční období v jednom. To rozhodně stojí za vyzkoušení!

  • Milovníci jara? Na Zéland se vydejte od září do listopadu.
  • Spíše preferujete léto? Panuje zde od prosince do února.
  • Fotíte podzimní listí? Ideálně od podzimu do května.
  • Raději zimní sporty? Vyražte od července do srpna.
Počasí na Novém Zélandu
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Nový Zéland - jaro

Jaro na Novém Zélandu je nejlepší doba pro návštěvu obou ostrovů. Oficiálně jaro panuje od září do listopadu, ale stromy začínají krásně kvést již v srpnu. Podle oblasti a nadmořské výšky následně kvetou až do prosince.

Krajina hraje všemi barvami a sytě zelenou trávu zdobí tisíce rozkvetlých květin různých druhů. Díky tajícímu sněhu stéká z hor velké množství vody, což je ideální pro návštěvu vodopádů nebo raftingu na naplněných řekách.

Teploty se pohybují v širokém rozmezí v závislosti na oblasti, ve které se nacházíte. Na Jižním ostrově, který je zpravidla chladnější, si můžete dokonce i zalyžovat. Zima se sem může na pár dní vrátit i v prosinci. V listopadu se dají očekávat krásné, teplé a dlouhé dny. Jedná se o ideální období pro množství treků a stanování pod širým nebem.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se na Nový Zéland? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Novém Zélandu ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Nový Zéland - zima

Zima na Novém Zélandu panuje od červena až do konce srpen, což je ideální období pro zimní sporty. Ať už preferujete lyže či snowboard, zamiřte do Queenstownu, kde se také poslední týden v červnu koná zimní festival, který stojí za vidění.

Na Severu bude spíš deštivo, za to však tepleji (od Aucklandu na sever totiž neznají mráz, avšak vlezlá zima vás nemine). Západní pobřeží Jižního ostrova si v zimě užívá nejstabilnějšího počasí, sice je chladněji, ale převažují krásné slunné dny.

Výhodou zimního období jsou oproti hlavní sezóně v létě nižší ceny a minimum turistů, což je ideální pro mnoho treků, které jsou během letní sezóny beznadějně vyprodané. Díky výborné dohlednosti a čistému vzduchu je toto období ideální také pro fotografy!

Vždy však myslete na vlastní bezpečí a dopředu se informujte o průchodnosti tras a lavinových nebezpečí.

Nový Zéland - léto

Léto na Novém Zélandu začíná v prosinci a končí v únoru a je ve znamení hlavní turistické sezóny. Prosinec však ještě bývá poněkud nestabilní a mohou se objevit přízemní mrazíky (zejména na jihu).

Relativně stálé, pěkné letní počasí lze očekávat od půlky ledna. Letní teploty se vyšplhají až nad 30°C a dešť se objeví jen zřídka (nejste-li na Jižním ostrově v oblasti Fiordlandu). Od ledna bývá voda v moři dostatečně teplá ke koupání, nejteplejší je až začátkem února (týká se severní části Jižního ostrova a Severního ostrova). Nezapomeňte si s sebou vzít krém na opalování s vysokým faktorem.

Zároveň doporučujeme zajistit si ubytování i dopravu, vzhledem k vysoké obsazenosti v hlavní sezóně, dostatečně dopředu. Podívejte se na pronájem aut a karavanů na Novém Zélandu.

Věděli jste, že....

Nejdeštivější místo Nového Zélandu a jedno z nejdeštivějších na celém světě se nachází na Jižním ostrově v oblasti Milford Sound, v srdci Národního parku Fiordland. Ročně tam průměrně spadne v úhrnu okolo 6 m stážek!

Velké množství vody však Milford Sound dokáže proměnit v místo tisíců vodopádů stékajících po stranách hor, což je pohled, na který nikdy nezapomenete.

Jízda po Milford Road či plavba po fjordu v této chvíli patří mezi to nejkrásnější, co Zéland může nabídnout.

Pocitová teplota na Novém Zélandu

Každý určitě zažil to překvapení, kdy se na teploměru radoval z vyšších stupňů, ale venku mu pak ve skutečnosti bylo chladněji, než očekával. Tomuto efektu se říká windchill, neboli "větrný faktor ochlazení". Chladný vítr ochlazuje naše tělo navzdory stupňům uvedených na teploměru, a jelikož na Novém Zélandu je větrno podstatně více, zdejší předpověď počasí s tímto faktorem počítá a navíc bere v potaz i vlhkost vzduchu.

V předpovědi počasí pro novozélandská města se tak setkáte s termínem "feels like", tedy jak budete teplotu ve skutečnosti vnímat.

Nový Zéland - podzim

Podzim na Novém Zélandu je ve znamení krásně zbarvených listí a luk. Trvá zhruba od března do května. Březen však stále připomíná léto se stabilním a příjemným letním počasím a vysokým podílem slunečných dnů.

Koncem dubna začínají přízemní mrazíky, ale v severní části Severního ostrova se dá ještě stále koupat v moři. Města se v dubnu a květnu díky spadanému listí zbarví do zlatavě žluté až rudé. To vše je v doprovodu modře zbarvené oblohy pastva pro oči i zapálené fotografy.

Nový Zéland - teploty a nepředvídatelnost počasí

Jak je zmíněno v úvodu, na Novém Zélandu jsou čtyři roční období, ovšem v některých oblastech se mohou vystřídat během jednoho dne.

Nový Zéland se nachází uprostřed oceánu, který novozélandské podnebí silně ovlivňuje. Severní část Severního ostrova patří do subtropů, je zde v průměru tepleji, ale zároveň i vyšší vlhkost vzduchu. Jižní ostrov je blíže k Antarktidě, a proto je tam přirozeně chladněji, ovšem všude se najdou výjimky. Počasí na Jižním ostrově výrazně ovlivňují také Jižní Alpy. Toto horské pásmo se táhne po celé délce Jižního ostrova a je přirozenou bariérou západním větrům, které přináší vodou nasáté fronty oblačnosti.

Obecně se vyplatí sledovat předpověď počasí.

Pro Nový Zéland doporučujeme oficiální stránku - Předpověď počasí pro Nový Zéland - MetService.


Pocitově se sezóny překrývají podle toho, zda jste na severu nebo jihu, zda u moře nebo v horách.

NÁŠ TIP

V žádné sezóně nezapomeňte krém na opalování a pokrývku hlavy! Ideálně faktor 30 - 50, slunce tu má díky minimálnímu znečištění a zvětšující se ozonové díře opravdu sílu!