Nebezpečí na Novém Zélandu

Bezpečnost na Novém Zélandu

Nový Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí. I přesto je ale potřeba si dávat pozor na své osobní doklady a cennosti, jelikož krádeže (nejčastěji z aut) těchto věcí jsou tam poměrně časté. Díky izolovanosti ostrovů nenajdete na Novém Zélandu téměř žádná jedovatá zvířata, s hady se tam nepotkáte vůbec. Nepodceňujte však sílu přírody, počasí je tam velice proměnlivé, může se náhle ochladit nebo se nečekaně zvýšit hladina řek.

  • Nenechávejte doklady a cennosti v autě nebo bez dozoru
  • V centrech větších měst (hlavně Auckland) si dejte pozor na kapsáře
  • Sledujte předpověď počasí a přizpůsobte tomu své výlety
  • Při koupání a surfování dávejte pozor na silné proudy
Martin Slíva
Garant destinace Nový Zéland

"Patřím na Novém Zélandu mezi živoucí inventář. Spolu s menší armádou hobitů Vám radíme už 17 let."

neváhejte se na nás obrátit
+420 228 224 382

Doprava a jízda vlevo

Silnice jsou na Novém Zélandu díky poměrně mírným zimám v dobrém stavu.
Pozor, jezdí se vlevo, ale na křižovatkách platí přednost zprava.

Ostrovy jsou rozsáhlé a při delších cestách autem hrozí mikrospánek, nezapomínejte na odpočinek. Riziko během řízení často představují samotní turisti, kteří věnují více pozornosti mapám/navigaci spíš než cestě před nimi, odbočující obytné vozy, a ovce, které provoz absolutně ignorují.

Na Novém Zélandu je mnoho mostů s pouze jedním jízdním pruhem, vždy před nimi zpomalte, a pokud ve svém směru uvidíte menší červenou šipku, dáváte přednost protijedoucím vozidlům Vy.

NÁŠ TIP

Jezděte vždy připoutáni, chráníte tím sebe i svou peněženku od případných pokut, které se pohybují ve stovkách dolarů.

Zdravotní rizika

Nový Zéland je pro návštěvníky z hlediska zdraví jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Malárie nebo tyfus jsou zde neznámé. Není potřeba žádné zvláštní očkování.

Ve vodních tocích se vyskytuje parazit Giardia intestinalis (Diarrhoea), který způsobuje průjmovost. Nepijte proto neupravenou vodu z potoků a jezer. Pokud jste na túře, vždy vodu převařte nebo si s sebou berte balenou.
Vodu z vodovodu lze bezpečně pít.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se na Nový Zéland? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Novém Zélandu ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Nepředvídatelné počasí

Novozélandské podnebí je velice proměnlivé, a proto nepředvídatelné. V oblastech s vyšší nadmořskou výškou může dojít k nečekanému snížení teploty a hrozí tak podchlazení. Na delší túry se vždy pečlivě připravte a sledujte předpověď počasí.

Pokud se chystáte na vícedenní túru, vždy někomu oznamte (lze i na infocentru), že se chystáte na výlet s orientačním časem návratu, aby mohl případně zavolat pomoc. Signál může být na některých místech nestabilní a nemusíte se tak pomoci sami dovolat. Číslo tísňového volání na NZ je 111.

  • Během koupání nepodceňujte silné zpětné a spodní proudy, které Vás mohou zanést daleko na širé moře.
  • Pro koupání si vybírejte místa označená žluto-červenými vlajkami, která jsou hlídaná plavčíky. Pokud už se do proudu dostanete, nikdy se nesnažte plavat proti němu směrem ke břehu, zbytečně Vás vysílí, plavte do strany.

Nový Zéland se nachází v seismicky velmi aktivní oblasti a každoročně je zde zaznamenáno několik tisíc otřesů, z nichž okolo 100 je natolik silných, že jsou citelné i pro obyvatele.

Slunce na Novém Zélandu je velmi silné a ozonová vrstva tenká, používejte proto krém s vysokým UV faktorem a sluneční brýle, a to i na horách.

NÁŠ TIP

Repelent proti muchničkám si pořiďte až na Novém Zélandu. Místní složení na ně lépe zabírá.

Kriminalita a vykrádání aut

Přesto že se o Novém Zélandu píše jako o jednom z nejbezpečnějších míst na světě, a opravdu zde nehrozí větší riziko než v jiných rozvinutých zemích, tak i zde k násilným trestným činům dochází. Proto především v noci zbytečně neriskujte a vyhýbejte se odlehlým oblastem. Stejně tak nemůžeme doporučit stopování, i když je na NZ populární, není nikdy bez rizika.

Vykrádání aut i jejich samotné krádeže představují značný problém, a jejich četnost rok od roku stoupá. Všeobecně jsou auta turistů velkým lákadlem pro zloděje. Nikdy proto v autě nenechávejte nic cenného, a to především při parkování u známých atrakcí, treků, pláží, městských parků, apod. V autě nenechávejte ani např. mapy či tištěné průvodce na viditelném místě, které prozradí, že se jedná o vůz turisty, na které se zloději zaměřují. Určitě doporučujeme brát si vždy vše, na čem Vám záleží, s sebou, i kdyby třeba jen na půl hodinovou procházku.

Nebezpečná zvířata

Jediný otravný problém představují tzv. sandflies/blackflies, neboli muchničky, jejichž štípnutí je značně bolestivé a vydrží svědit i několik dní. Muchničky se shlukují v koliniích a pobývají především u vody v okolí řek, jezer a pláží. Muchničky jsou slabí letci, dělá jim obtíže létat v deštivých a větrných podmínkách.
Pomáhá proti nim dlouhé oblečení a repelent.

Pokud trpíte ofidiofobií (strachem z hadů) je pro Vás Nový Zéland ideální destinací. Díky izolovanosti ostrovů se na Novém Zélandu s žádnými hady nesetkáte. Jedovatá zvířata by se dala spočítat na prstech jedné ruky a vesměs se vyskytují vzácně jen v některých oblastech.